– En fantastisk reise jeg ønsker å være med på videre

Av Kjetil Thorsen, daglig leder i Kristiansund Ballklubb

For drøyt 19 år siden ble jeg kontaktet av KBK med spørsmål om jeg kunne tenke meg å bli klubbens første heltids administrativt ansatte.

Det var enkelt å takke ja, endelig skulle du få jobbe for klubben som hele Nordmøre skulle stå bak.

Endelig skulle vi slutte å konkurrere om å bli best i byen, nå skulle hele byen og regionen jobbe sammen, dra tauet i samme retning mot toppen av norsk fotball.

Klubben har hatt en enorm utvikling fra nivå fire til å bli en klubb å regne med i toppen av norsk fotball.

I 2017 skulle vi for første gang «prøve oss» i Eliteserien, de fleste trodde nok at vi skulle opp og besøke ligaen for én sesong.

Historien har vist noe annet. Tar vi med neste år, vil klubben ha spilt i Eliteserien i ni av de ti siste sesongene!

I det jeg nå går inn i mitt 20. år som daglig leder i klubben, kan jeg sammen med dere alle se tilbake på enormt mange stolte og rørende øyeblikk både på og utenfor banen.

Betydningen av KBK strekker seg langt utover det grønne kunstgresset og betyr enormt mye for svært mange.

2025-sesongen har som alle andre sesonger bydd på både oppturer og nedturer. Om man fokuserer på det positive ble 2025 det året hvor vi var blant de yngste lagene med flest lokale spillere i Eliteserien, det året vi spilte fem obligatoriske kamper mot Molde og Rosenborg – hvorav én endte uavgjort og fire med seier. Det ble også året hvor vi spilte oss fram til semifinalen i cupen etter bare å ha spilt bortekamper.

Nedturene skal man lære av, for det er slik i fotball at enten vinner du, eller så lærer du!

Klubben har igjennom deler av 2024/2025 hatt en pågående strategiprosess. Hvor står vi som klubb og hvor skal vi i de neste årene?

Fortsatt framgang på herresiden, forsterket satsing på kvinnesiden, klubben ønsker å ta enda sterkere samfunnsansvar, styrking av organisasjonen, profesjonalisering og fortsatt utvikling av Nordmøre stadion er noen av prosjektene som skal løfte oss de neste årene.

Høsten 2025 har et management-team under ledelse av Martin M. Williams arbeidet sammen med undertegnede om den daglige ledelsen av klubben. 

Arbeidet har vært en naturlig konsekvens av klubbens vekst, som utløser større administrativ arbeidsbyrde og behov for styrking av en rekke rutiner i tråd med nye krav og forventninger fra omgivelsene.

19 år som daglig leder har som nevnt gitt både oppturer og nedturer, for min familie og meg har klubben vært altoppslukende på godt og vondt.

Det har vært en fantastisk reise som jeg ønsker å være med på også i fortsettelsen.

Dog har jeg gitt klubbens styre beskjed om at jeg nå ønsker en ny rolle i klubben, mer spisset opp mot mine styrker og ikke minst hvor jeg ønsker å bidra i klubben framover.

Jeg ønsker en forsterket rolle opp mot den kommersielle delen av klubben som sponsorsalg, forsterket samfunnsansvar, fortsatt utvikling av Nordmøre stadion m.m.

Dagens rolle som daglig leder har en enorm bredde i arbeidsoppgaver og ansvar som man nå ønsker å fordele på flere skuldre, og som forhåpentligvis gjør at jeg kan stå i en jobb i klubben også i mange år framover.

Nå skal vi jobbe sammen for en permanent styrking av organisasjonen ved å ansette en ny daglig leder – samtidig som at undertegnede går over i en ny rolle. 

Hele klubben vil få glede av dette, mer administrativ styrke og bredde, og mer tilgjengelig tid for undertegnede til å være med å utvikle klubben videre. Dette vil også den sportslige satsingen ha nytte og glede av.

Jeg gleder meg til fortsettelsen, vi skal fortsatt være best på det som ikke koster penger!

Folkelig og uformell, alle skal få kjenne på varmen, det er gratis å være hyggelig.

Til slutt, vi må fortsette å drømme, de største øyeblikkene har vi enda ikke opplevd!

Med sportslig hilsen,
Kjetil Thorsen

 

Annonse fra Eliteserien: