
Surt tap mot Viking
KBK taper 2-3 mot Viking på Kristiansund Stadion. Energien og spillet er på plass, men dessverre ble det stang ut på resultatet helt på tampen av kampen.
I et strålende fint vintervær ønsket vi siddisene fra Stavanger velkommen til Kristiansund stadion. Et Viking lag som med 48 poeng innehadde tredjeplassen på Eliteserietabellen, og som nok ønsket å befeste sin tabellposisjon.. Hjemmelaget hadde 43 poeng, og fortsatt håp på medalje. Skulle det håpe leve videre måtte det bli hjemmeseier i ettermiddag. Med -4° og snø hadde banemannskapet gjort en kjempeinnsats for å klargjøre banen til kamp.
Torgil Gjertsen fikk velfortjent applaus og blomster for spilte 100 kamper for KBK. Gratulerer og lykke til i de neste kampene Torgil! Måtte det bli mange, mange til!
Første omgang
KBK tok umiddelbart tak i kampen. Hjemmelaget etablerte spill inne på Viking sin banehalvdel, og var aggressive i gjenvinningspresset. Allerede i det 4. spilleminutt ga det resultat. Mucolli brøt en pasning fra keeper, som prøver å spille seg ut bakfra. Han ser Bye helt alene foran mål, som fikk en enkel jobb med å sette ballen i nettet bak en utspilt Viking målvakt. 1-0 til KBK!
Etter scoringen kom Viking mer med, og kampen var jevnspilt. I det vi passerte kvarteret spilt hadde Viking overtatt noe av initiativet i kampen, og skapt noen halvfarlige sjanser.
Den første halvtimen var jevnspilt og sjansefattig. Begge lagene hadde noen hjørnespark, men ellers skjedde det lite på Kristiansund stadion. Viking var nærmeste med et par langskudd, men begge gikk utenfor stengene til McDermott.
I det 35. spilleminutt kontret Bye opp vår høyreside. Han fant Mucolli på motsatt side som dessverre ikke fikk avsluttet skikkelig. I det 38. spilleminutt fikk Bye sjansen fra 17 meter, men det harde skuddet snek seg utenfor stolpen.
I det 41. minutt kom utligningen. Vikingspilleren fikk avsluttet fra 15 meter, og skuddet gikk via en KBK spiller og forbi en utspilt McDermott, og dermed 1-1.
Lagene gikk til pause med 1-1. En jevnspilt omgang der ingen av lagene klarte å skape så mange sjanser.
Andre omgang
Den andre omgangen startet omtrent som den første sluttet. Spillet bølget frem og tilbake, men uten at noen av lagene klarte å skape noen målsjanser. Det var bortelaget som kom til den første målsjansen i andre omgang med et skudd fra 14 meter. Heldigvis midt på McDermott som fikk slått til corner. På det påfølgende hjørnesparket headet en Vikingspiller rett over mål. Rett i etterkant ble Bye spilt gjennom, men avslutningen ble dessverre ikke god nok og Viking keeperen avverget enkelt. Det var da spilt 60 minutter.
I det 62. minutt gjorde Michelsen 3 bytter. Inn kom Erlend Sivertsen, Pål Erik Ulvestad og Moses Mawa. Disse erstattet en skadet Aasbak, Diop og Mucolli.
Så i det 66. spilleminutt tok det fyr på et ellers iskaldt stadion. Jubilanten Gjertsen plukket opp en retur etter corner og sendte i vei et skudd fra 17 meter. Ballen får en nydelig bue og går over Vikingkeeperen og inn i motsatt hjørnet. Dermed 2-1 til et medaljejagende hjemmelag. Etter scoringen fortsatt KBK å presse Viking. I det 71. minutt fikk Mawa sin første mulighet, men skuddet fra 18 meter gikk rett på keeper.
KBK gjorde et bytte i det 84. spilleminutt da Kalludra måtte gi seg, og inn kom Brunjòlfur Willumsson. Da det gjenstod 4 minutt av kampen ble det dømt straffe til bortelaget. Viking scoret og dermed stod det 2-2.
Et hardtkjempende KBK prøve å sette press på bortelaget de siste minuttene. Inn i overtiden var det nesten for Bye. Hans hedding ble så vidt fistet over av Vikingkeeperen. Det v ar det siste Bye gjorde da han ble erstattet av Oskar Sivertsen.
Så skjedde det som absolutt ikke skulle skjedd. På en kontring scorer Viking og går opp til 3-2. KBK maktete ikke å utligne og dermed ble det et skuffende tap for hjemmelaget.
I neste serierunde reiser KBK til Release Arena for å møte Sandefjord. Neste hjemmekamp spilles 12. desember, da tar vi i mot Vålerenga til sesongens siste kamp.
#lagetforlidenskap #KBK

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Referat: Tor Nygaard