Vender hjem til Kristiansund – klar for KBK
Julie Belden Rasmussen (27) blir den første spilleren som signerer proffkontrakt med KBK Kvinner.
– Det er superspennende med prosjektet i KBK. Det virker som det skal bli en større satsing på kvinnesiden, noe jeg synes er spennende å være med på. Det har vært en liten prosess, men det var ikke et vanskelig valg å ta. Jeg kjenner at det er riktig tidspunkt å flytte hjem og velge KBK. Nå får jeg familie, fotball og alt samlet på én plass, det er veldig kjekt, sier Julie Belden Rasmussen.
Angrepsspilleren kommer fra Fyllingsdalen i 1. divisjon og har skrevet under på en treårsavtale med Kristiansund Ballklubb fra 1. januar 2026. Hun blir den første i historien med profesjonell spillerkontrakt for KBK Kvinner.
I tillegg til å være spiller for KBK, skal hun jobbe i klubben gjennom å ha det administrative ansvaret for jentene i NEAS Akademiet og organisering av KBK Gatelag.
– Jeg trives utrolig godt i Bergen, men er litt hjemmekjær også. Jeg er heldig som får en stilling i KBK og kan bidra i NEAS Akademiet og med gatelaget, sier Rasmussen, som har sin siste arbeidsdag som lærer i Bergen 19. desember.
Storscorer
Kristiansunderen returnerer til hjembyen etter mange gode sesonger i Fyllingsdalen. Rasmussen scoret 22 mål på 25 kamper da Fyllingsdalen rykket opp fra 2. divisjon i 2022, og har de siste tre sesongene spilt totalt 63 kamper i 1. divisjon for samme klubb.
Det første møtet med fotballen kom i IL Nordlandet, før det ble jentelag i Dahle IL. Der ble hun matchvinner i Norway Cup-finalen i 2013, da Dahle ble den første klubben fra Kristiansund til å vinne turneringen. I 2016 gikk Rasmussen til Molde, og spilte 2.-divisjonsfotball der fram til overgangen til Fyllingsdalen i 2018.
Til sammen har det blitt 208 kamper og 124 i seniorfotballen for Julie Belden Rasmussen så langt. Hun har også spilt tre landskamper for Norge J15 og J16 i årene 2014-2015.
– Jeg tar med meg erfaring fra spill på høyere nivå og holdninger i treningshverdagen, og jeg håper jeg kan ta med dette inn i KBK. Jeg var blant de eldste i Fyllingsdalen også, så jeg er vant til å ha en viktig rolle i laget.
Rasmussen beskriver seg som en hardtarbeidende spiss, en signalspiller i press og defensiv jobbing, som liker å lure seg inn foran mål.
– Jeg synes det er fantastisk at vi har et damelag i KBK, og vi skal absolutt opp og fram. Du ser utviklingen i kvinnefotballen, og jeg håper at flere har lyst til å ta del i det.
– Vil løfte kvinnesatsingen i KBK
Med mye erfaring fra Norges nest øverste nivå, blir Julie Belden Rasmussen en klar forsterkning for KBK Kvinner. KBK fortsetter i 3. divisjon etter at vi endte på sjetteplass i fylkesserien denne sesongen.
– Denne signeringen viser at vi har slagkraft og virkelig ønsker å løfte kvinnesatsingen i KBK og på Nordmøre. Julie har alt vi ser etter, og vi må få tak i spillere på dette nivået. Hun er lokal, kjenner toppfotballen og vil være et forbilde for de som kommer opp og fram her i området. Alle kan lære ekstremt mye av Julie som spiller og person, sier Eirik Ranheim, sportslig leder i KBK Kvinner.
Kristiansund Ballklubb signerte nylig ny avtale med generalsponsor SpareBank 1 Nordmøre. Den avtalen gjør at KBK får mulighet til økt satsing på kvinnelaget, noe som nå starter med signeringen av Julie Belden Rasmussen.
Det planlegges også en treningsleir utenlands i vinter.
– Nå satser vi ordentlig på et langsiktig prosjekt, og at Julie kommer til KBK er et viktig signal til omlandet at vi tar grep. Vi er ikke ferdige med å hente spillere. Samtidig jobber vi med å få til en treningsleir i Danmark i vinterferien som skal øke det sportslige tilbudet ytterligere, sier Ranheim.
(Foto øverst: NTB)